То може да не стане спортист, но ще придобие умения, които ще му помогнат в живота
Момче лови футболна топка. Снимка: Shutterstock
„Спортът носи много ползи за децата, които надхвърлят физическите упражнения и активност“, обяснява педиатърът д-р Крупа Плейфорт и изброява четири причини, поради които трябва да запишете детето в спортна секция.
Момичета, които се надбягват. Снимка: Getty
Освен това ефектът ще продължи през целия им живот. Има достатъчно доказателства, че физическите упражнения намаляват симптомите на депресия и тревожност.
Проучване от 2019 г. установи, че деца, които са преживели травма, са по-малко склонни да изпитат симптоми на депресия като възрастни.
Отборните спортове са важен „градивен елемент за устойчива психика“, се казва в проучването.
Спортуването определено носи физически ползи за децата - подобрява сърдечно-съдовото здраве, ловкостта и координацията. Но в дългосрочен план спортът може да играе още по-важна роля.
Изследователите са открили, че децата, които спортуват като малки, цял живот запазват желанието и физическа активност. Известно е, че лекарите препоръчват поне 150 минути умерени до интензивни упражнения на седмица за всички.
Спортуващите не се чувстват самотни. Според Американската академия по педиатрия участието в отборни спортове помага за изграждането на социални връзки и ефективна комуникация.
Тези потенциални ползи продължават и в зряла възраст.
Момчета ритат футбол. Снимка: Getty
Едно проучване установи, че децата, които спортуват в училище, са били по-социално активни и по-успешни и като възрастни.
Това може да се дължи на факта, че спортуването в детството създава условия за комуникация, разрешаване на конфликти и дори емпатията.
„Децата, които спортуват, се учат как да управляват взаимоотношенията в екипа, да работят заедно и да се фокусират върху обща цел. Това са важни умения, които ще бъдат полезни в училище и кариерата през годините“, казват психолозите.
Управлението на времето е важно умение за цял живот. И според доклад от 2020 г. на Съвета по наука и спорт, децата, които спортуват, умеят по-добре да управляват и разпределят времето си в сравнение с тези, които не спортуват. Просто от ранна възраст те се учат да комбинират обучение, училище, приятели, семейство и свободното време.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари